Kuidas valida aiamööbel, mis su peret ja külalisi aastaid rõõmustab?
Heast ja ilusast aiamööblist on saanud Eestimaa suvede staar. Seda enam, et pandeemia ajal ei ole tubased kokkusaamised soositud, vabas õhus aja veetmine aga küll.
Ja selleks, et sina ja su külalised end aias, terrassil või rõdul mõnusasti tunda saaksite, läheb vaja üht mugavat ja ilusat aiamööbli komplekti.
Kuidas säärane aga leida?
See on väga lihtne.
Paneme koos kirja sinu pere vajadused ja soovid, vastame mõnedele küsimustele, ja ongi õige aiamööbli komplekt olemas.
MILLEKS SA SOOVID OMA AIAMÖÖBLIT KASUTADA?
Mõtle läbi mida su perele aias või terrassil teha meeldib. Kas selleks on värskes õhus söömine? Või diivanil istudes kokteilide maitsmine? Või puu all raamatu lugemine?
Esimesel juhul läheb sul vaja lauda ja toole, teisel aiadiivani ja kohvilauaga komplekti ning kolmandal juhul on omal kohal üks hea ja mugav lamamistool.
KUI PALJU RUUMI SUL AIAMÖÖBLI JAOKS ON?
Kas vajad aiamööblit kitsukesele või veidi suuremale terrassile? Või aeda puude vahele? Või plaanid oma koduse välikohviku hoopis rõdul sisse seada?
Või veel parem – ehk on sul nii suur terrass, kuhu mahuvad nii lauad-toolid kui mõnus diivaninurk?
SAJAB, EI SAJA?
Kolmandaks mõtle, kas mööbel läheb varju või lageda taeva alla. Sellest sõltub, millisest materjalist võiks olla mööbel ise ja millisest kangast selle pehmendused.
Aiamööblimaterjalide valik on väga lai. Sul on valida puidu, rotangi, polürotangi, metalli või lihtsa plastiku vahel.
Puidust aiamööbel
Kui hindad looduslikke materjale, meeldib sulle ilmselt ka puidust aiamööbel. Selle kasuks räägib õige hoolduse korral mööbli pikk iga. Aga just nimelt õige hoolduse, sest puidust mööbel vajab rohkem hoolt kui mõnest muust materjalist aiamööbel.
Samas ei tee kerge vanunud ilme puidule halba, tema juba oskab väärikalt vananeda.
Arvestama peab, et puitmööblit on raskem tõsta kui näiteks rotang- või polürotangmööblit.
Metallist aiamööbel
Metallist aiamööbel võib samuti väga nägus olla, kuid seda ei ole kuigi mugav kasutada. Metallist aiatoolid on istumise all väga kõvad, nii et ilma pehmendusteta hakkama ei saa. Samuti juhib metall väga hästi soojust ja võib seetõttu peale istudes olenevalt ilmast ootamatult külm või lausa tuline olla.
Rotangmööbel
Rotangmööbel on samuti naturaalsest materjalist, seda valmistatakse rotangpalmi vartest. Erinevalt puidust ei talu rotangmööbel vihma ega kuigi palju otsest päikest, seega sobib see rohkem katusega terrassidele ja kinnistele rõdudele.
Polürotangmööbel
Seevastu talub polürotangist valmistatud aiamööbel kõike, sadagu või pussnuge. Kuna tegemist on kunstmaterjaliga, ei tee sellele liiga temperatuurimuutused, UV-kiirgus ega hallitus.
Polürotang ei rebene ega hargne ja kestab seetõttu kauem kui paljud tema naturaalsed sugulased.
Ka plekid ei jää sellele sama lihtsasti külge kui naturaalsest materjalist mööblile, need saab sealt lihtsasti lapiga ära pühkida.
Kunstmaterjali puhul on oluline ka märkida, et polürotangit on võimalik täielikult ümber töödelda.
KUS SA AIAMÖÖBLIT TALVEL HOIAD?
Jah, ka selle peale on vaja mõelda. Muidu võib juhtuda, et sügise saabudes avastad, et hoolega valitud mööblit polegi talvel kusagile panna. Seega saad osta just nii suure komplekti, kui palju sul vaba hoiuruumi on.
Saimegi selgeks, millist mööblit sul vaja läheb!